2: Szukamy artykułu na temat w języku obcym
Szukając artykułów na dany temat w języku obcym, sięgamy do bibliograficznej bazy Medline lub zagranicznych baz pełnotekstowych prenumerowanych przez Bibliotekę.
Użytkownicy Biblioteki mogą korzystać z bazy Medline bezpośrednio pod adresem www.pubmed.com lub za pośrednictwem firm EBSCO i ProQuest. Polecamy wyszukiwanie w Medline udostępnianym przez EBSCO, które wiąże wyszukiwania z częścią baz pełnotekstowych Biblioteki (Academic Search Premier, Health Source, Master File Premier, Science Direct, Springer). W przypadku wyszukiwania w tej formie bazy Medline radzimy odznaczyć możliwość Suggest Subject Term, która kieruje do indeksu tematycznego.
Jak sprawdzić, czy interesujące nas artykuły wyszukane w bazie Medline znajdują się w zbiorach Biblioteki Medycznej? Spisujemy źródło artykułu i sprawdzamy w katalogu książek i czasopism Horizon, a następnie w katalogu czasopism elektronicznych A-Z oraz na Liście regensburskiej. Warto również sprawdzić bazy udostępniane okresowo w ramach testów - Dostępy testowe.
Jeśli znajdziemy artykuł w czasopiśmie przechowywanym w Bibliotece możemy zamówić kserokopię, jeżeli znajdziemy artykuł w bazach pełnotekstowych, możemy ściągnąć plik z artykułem.
Szukajac artykułu w bazach pełnotekstowych, wchodzimy do każdej bazy osobno, wybierając nazwę lub logo bazy. Obecnie Biblioteka Medyczna prenumeruje: bazy EBSCO (Academic Search Premier, Health Source, MasterFile Premier), Blackwell Synergy, Kluwer Publishers, Lippincott, Williams and Wilkins, ProQuest Medical Library, Science Direct (Elsevier), Springer i Ovid Biomedical Collection II i III (lata 1995-2005).
Wszystkie bazy pełnotekstowe obejmują określony zasób tytułów czasopism, których wykaz podajemy przy opisach baz. Bazy różnią się interfejsem, lecz wszystkie posiadają pola wyszukiwawcze do wpisywania słów kluczowych, możliwość zawężenia czasowego, możliwość szukania według hasła, słowa z tytułu, autora czy tytułu publikacji oraz indeksy.Należy jednak pamiętać, że zagraniczne czasopisma on-line są dostępne tylko dla użytkowników komputerów podłączonych do sieci UMK, m.in. w Pracowni Komputerowej Biblioteki, a dostęp z domu jest możliwy tylko na odpowiednich zasadach - zob. Dostęp do baz z domu.
Z baz EBSCO oraz ProQuest Medical Library również można korzystać z domu po uzyskaniu haseł udostępnianych w Pracowni Komputerowej.